Bihter Saraçoğlu

Yönetim Kurulu Başkanı

05 Mayıs 1977 tarihinde Ankara’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Yükseliş Kolejinde devam ettirdikten sonra 2000 yılında Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Uluslararası bir kuruluşta 12 yıl süre ile uluslararası eğitim programları koordinasyonu, Satınalma, IT Projeleri ve hibe projeleri koordinasyonu, sosyal altyapı projelerinde  Program Sorumluluğu görevini yürüttü ve 2008 yılında ikiz bebekleri Doruk ve Sarp’ın doğumu ile mesleklerin en güzeli “Annelik” mertebesine erişti. Bebeklerinin doğumundan sonra kariyerinden bir değişiklik yaparak bilgi güvenliği  alanında çalışan bir bilişim firmasının Ankara Temsilciliği görevini yürütmeye başladı.

Bebeklerinden Sarp’ın Canavan Hastası olduğunu öğrendikten sonra, oğlu Sarp için bir web sitesi hazırlayarak Türkiye’de erişilmesi güç bilgi kaynaklarını bir araya getirerek ailelerin ve birçok hekimin hastalık konusunda bilgi sahibi olmasını amaçladı.  Bu süre zarfında 24 kez pnömoni (zatürree) tanısı ile hastanede tedavi görmek zorunda olan Sarp’ın taşıdığı Canavan hastalığı ile ilgili araştırma yapmakta olan uluslararası platformlarla organik bağlar kurdu, yurtdışındaki hastanelerle işbirliği içinde Canavan Hastalarının alması gereken terapileri tespit etti, uygulanmakta olan güncel ilaç rejimlerini Türkiye şartlarında uyarlanmasını sağladı. Bu sayede yurtdışında tanıştığı Canavan hastalıklı çocukların annelerinden Canavan hastalarının özel ihityaçlarını tespit etme şansı bularak bu cihazların yurtdışından temini konusunda fon başvuruları yaparak 30.000 ABD dolarına yakın miktarda bir fonla oğlu için gerekli olan teknik cihazların alınmasını sağladı. Türkiye'de engelleri ile mücadele veren başka bebekler için de fon başvuruları yaparak dernekleşme çalışmaları için ilk zemini hazırladı.

Hayatının Sarp’a kadar olan kısmından, Sarp’tan sonra ki kısmına aktarabildiği yakın dostları ve 2004 yılında evlendiği İnşaat Mühendisi eşi Serbülent Saraçoğlu’nun da Kurucu Üyesi olduğu ; Canavan Hastalıklı çocuklar ve genetik hastalıklı engelli bebeklerin hayatlarını kolaylaştırmak, insani yaşam koşullarına eriştirmek ve kalan yaşamlarını aileleri ile en iyi şekilde değerlendirmelerini hedefleyerek kurduğu  Sarp’ın Umudu Derneğinin Genel Başkanlığı’nı yürütmektedir.

İngilizce ve Japonca bilmekte ve Ankara’da yaşamaktadır.