Yavuz Hamurcu

 

 

 

 

Yavuz henüz 4 yaşında.Samsun'da yaşıyor. Ailesinin gözünden sakındığı Yavuz'da omurgasında eğirliği (skolyoz) başlamış durumda olduğundan sistematik ve dinamik bir oturma düzeneği ile oturuşunun desteklenmesi gerekmektedir.

Günlük yaşamını genel olarak rahat geçirse de, sık sık ateşlendiği ve enfeksiyonlara karşı zayıf bağışıklık sistemi yüzünden fizyoterapiye gidemiyor. Bu yüzden onun evde fizyoterapi alması hem vücut sağlığı hem de aile düzenini koruyabilmek adına çok büyük önem taşımakta.

Tıpkı diğer bebeklerimiz gibi Yavuz'un da skolyozundaki ilerlemeyi durdurabilmek için ayakta durma sistemi (stander) vazgeçilmez nitelikte bir ihtiyaç.

Yutma fonkisyonundaki zayıflık yüzünden tükürüklerinin akciğerlerine kaçmasını ve bunun da bir süre sonra akciğer enfeksiyonuna dönüşmesini engellemek için onun göğüs duvarlarına çeşitli frekanslarda postural direnaj yapabilen, titreme ve osilasyon uyarıları ile akciğerleri uyarıp öksürük hissi veren VEST adlı cihaz da Yavuz ve diğer tüm bebeklerimiz için hayati önem taşıyan ihtiyaçları arasındadır.